قوانین و مقررات

قوانین شرکت در کلاسهای آنلاین:

با پیشرفت تکنولوژی دیجیتالی در قرن حاضر، و با توجه به تغیر نیازهای مخاطبین یادگیری زبان های خارجی، نیاز به شرکت در کلاسهای آنلاین همزمان (Real-time Online Classes) بیشتر از هر زمان دیگری احساس می شود. 

موسسه فرهنگی آموزشی صبا (نماینده موسسه آموزش زبان های خارجی کیش ایر) به عنوان یکی از پیشگامان ارائه کلاسهای آنلاین همزمان از پائیز ۱۳۹۸ پس از مطالعات محیطی و ارزشیابی روند برگزاری این گونه از کلاسها برای مخاطبین خود در گروههای سنی کودک و نوجوان و بزرگسال و به ویژه برای کلاسهای آمادگی آزمون IELTS به این نتیجه رسیده است که برای برگزاری کلاسهای آنلاین با کیفیت بالا که بتواند فرایند آموزش و یادگیری را بطور مطلوب در اختیار زبان آموزان خود قرار دهد، قوانین و مقرراتی را تنظیم نماید که زبان آموزان و مدرسان عزیز با التزام به انجام آن بتوانند بیشترین بهره از کلاسها را ببرند.

الف – مقررات ویژه زبان آموزان:

زبان آموزان عزیز و خانواده های محترم ایشان برای بهره بردن از کلاسهای آنلاین لازم است به قوانین زیر توجه نمایند:

۱٫ استفاده از وسیله دیجیتالی مناسب: از آنجا که در کلاسهای آنلاین تخته از اهمیت بسیار بالایی برای آموزش مفاهیم زبانی برخوردار است و مدرسین در طول ساعت برگزاری کلاس، فراوان از این ابزار استفاده می نمایند و نیز اینکه در گروههای کودک و نوجوان فایلهای تصویری (عکس و فیلم) برای زبان آموزان پخش می شود لازم است که زبان آموزان از وسایل دیجیتالی بزرگ به عنوان مثال از لپ تاپ و یا تبلت برای شرکت در کلاس استفاده نمایند. همچنین در اینگونه وسایل مدرس و زبان آموز بهتر میتوانند از طریق دوربین (webcam) با یکدیگر ارتباط چشمی برقرار نمایند که البته برای فرایند یادگیری از ارزش بسیار بالایی برخوردار است.

۲٫ دسترسی به بسته های اینترنت پر سرعت: هر چند کلاسهای آنلاینی که در پلتفرم موسسه صبا ارائه می شود، مصرف ترافیکی زیادی ندارد، اما لازم است برای تبادل داده با سرعت مناسب از بسته های اینترنتی استفاده شود که از سرعت تبادل داده خوبی برخوردار باشد تا در طول زمان برگزاری کلاس، زبان آموز با مشکل قطعی صوت و تصویر و یا خروج از کلاس مواجه نشود. 

۳٫ مرورگر (Browser): پلتفرم کلاسهای آنلاین موسسه صبا، با مرورگرهای Google Chrome, Mozilla Firefox, Opera سازگار است. لذا پیش از ورود به کلاس، از نصب و به روز رسانی این مرورگر ها در دستگاه دیجیتالی خود اطمینان حاصل نمائید.

۴٫ امکان دسترسی به صدا و دوربین: پس از نصب و به روز رسانی مرورگر، از امکان دسترسی مرورگر خود به صوت (Microphone) و دوربین (Camera) اطمینان حاصل نمائید. چنانچه اطلاعات کافی برای فعال سازی این گزینه ها در مرورگر خود را ندارید، با یکی از سرویس های خدمات کامپیوتری و یا تیم پشتیبانی موسسه صبا تماس بگیرید. برای برقراری ارتباط هر چه بهتر لازم است زبان آموزان از هندزفری و یا هد ست استفاده نمایند.

۵٫ فضای اختصاصی برای شرکت در کلاس های آنلاین: زبان آموزان عزیز  حتما باید به این امر دقت نمایند که برای شرکت در کلاس آنلاین، لازم است یک فضای اختصاصی در منزل (و یا در محیط کار) برای خود ترتیب دهند که همیشه از این فضا برای شرکت در کلاس آنلاین استفاده نمایند. چنین فضایی باید از ویژگی هایی برخوردار باشد که بتواند فضای واقعی کلاس را برای زبان آموز تداعی نماید، از جمله اینکه به دور از هرگونه رفت و آمد سایر اعضای خانواده باشد، آلودگی های صوتی مانند صداهای غیر ضروری که منجر به حواس پرتی بشود در آن وجود نداشته باشد، امکانات آسایش فیزیکی از جمله دمای مناسب، نور مناسب  و مکان قرار گیری زبان آموز و دستگاه دیجیتالی در آن رعایت شده باشد.  برای زبان آموزان کودک و نوجوان، لازم است خانواده های محترم به این امر توجه ویژه نمایند.

۶٫ پوشش مناسب: روانشناسان معتقدند که لباس در تغییر حس و حال ما تاثیر فراوانی دارد. بنابر این بهتر است، زبان آموزان پیش از شروع کلاس، لباس مناسب  بر تن نمایند، دستی بر سر و روی خود کشیده و همانطور که برای شرکت در کلاسهای فیزیکی خود را مهیا می نمایند، برای شرکت در کلاسهای آنلاین نیز آماده شوند. 

۷٫ همکاری خانواده: یکی از ویژگی های ممتاز کلاسهای فیزیکی، عدم حضور سایر افراد خانواده و عدم دخالت ایشان در فرایند یاد گیری است. لذا کلاسهای آنلاین نیز باید از این ویژگی برخوردار باشد. خانواده های محترم زبان آموزان (به ویژه کودکان و نوجوانان) باید فضا را به گونه ای مهیا نمایند که صداهای غیر ضروری ، رفت و آمد سایرین، حضور مهمان ها، و سایر مواردی که منجر به حواس پرتی زبان آموزان می شود با فرایند برگزاری کلاس و یادگیری تداخلی ایجاد ننماید. همچنین گاهی اوقات خانواده ها، زبان آموز کودک و نوجوان خود را برای پاسخگویی به سوالات و یا انجام تکالیف داخل کلاس تحت فشار قرار میدهند که البته نتیجه کاملا عکس و مخربی دارد. لذا از خانواده های محترم درخواست می شود که در طول ساعات برگزاری کلاس، مطلقاً در فرایند یادگیری زبان آموز مداخله ننمایند ولی چنانچه برای کار با دستگاه دیجیتالی نیاز به کمک به زبان آموز پدید بیاید، حتما در این امر به یاری ایشان بپردازند. 

۸٫ استفاده از اینترنت: از آنجا که خانواده معمولاً از یک بسته اینترنتی (ADSL) استفاده می نمایند، لازم است در طول برگزاری کلاسها، سایر افراد از سایتهای سنگین و پر مصرف استفاده ننمایند چرا که این موضوع باعث کاهش سرعت تبادل داده شده و در روند کلاس آنلاین زبان آموز تداخل ایجاد کرده و منجر به کاهش سرعت و بعضاً قطعی کلاس می شود.

کلاسهای آنلاین نیاز دنیای امروز است، نه تنها برای یادگیری زبان های خارجی بلکه برای جهانی شدن و یکسان سازی کیفیت آموزش در سراسر دنیای نوین. در آینده ای بسیار نزدیک، تمام انسانها در هر نقطه از دنیا که باشند صرف نظر از مرزهای جغرافیای، زبان و نژاد خود، قادر خواهند بود در هر آموزشگاه و یا دانشگاهی که تمایل داشته باشند شرکت نمایند و لازمه این سیر نوین تکامل ارتباط بشری، یادگیری و تطابق با شیوه های آموزش نوین دیجیتال و آنلاین است. لذا راهی برای گذر از این تغییر متصور نیست و این مائیم که باید عادات خود را دگرگون کرده و با این پیشرفتها و دگرگونی ها سازگاری پیدا نمائیم. در غیر اینصورت روشهای آموزش نوین ما را پشت سر خویش رها می سازد و این غافله منتظر نخواهد شد تا ما دوباره به بستر های سنتی یادگیری و کلاسهای فیزیکی بر گردیم که همین الان هم در دنیای پیشرفته معاصر رنگ و رو باخته است. 

ب) مقررات ویژه مدرسان:

  مدرسین محترم برای ارائه بهتر کلاسهای آنلاین، لازم است علاوه بر مقررات ویژه زبان آموزان که در بالا ذکر شده است، قوانین زیر را نیز رعایت نمایند:

۱٫ بهره گیری از تخته کلاس: روند آموزش در تمامی گروه های کودک، نوجوان و بزرگسالان، صرفاً با استفاده از تخته به بالاترین کیفیت خود نزدیک می شود. لذا لازم است در بدو ورود به کلاس آنلاین، تخته خود را فعال نمائید و بیشترین فضای کلاس را به آن اختصاص دهید. در هنگام نوشتن روی تخته از رنگهای متنوع قلم استفاده کنید تا جذابیت بصری مناسبی را برای زبان آموزان خود ایجاد نمائید و از بی حوصلگی و یکنواخت بودن کلاس پرهیز شود. مدیریت تخته (Board Management) و نظم در نگارش مطالب (Well-organized Board) نیز از اهمیت بسزایی برخوردار است که در اینگونه کلاسها باید با دقت بالایی انجام شود.

۲٫ استفاده از دوربین: از آنجا که پدید آمدن ارتباط بصری به یادگیری هر چه بیشتر زبان آموزان کمک شایانی می کند، لازم است مدرسین محترم در تمام طول ساعت برگزاری کلاس، دوربین خود را روشن نگاه داشته اما از ابزار کوچک نمایی استفاده کنند تا بیشترین فضای کلاس به تخته اختصاص یابد. در طول کلاس، متناوباً دوربین زبان آموزان را فعال نمائید تا ضمن اینکه از حضور زبان آموز در کلاس و توجه ایشان اطمینان حاصل می کنید، ارتباط بصری خود با وی را نیز حفظ نمائید. این موضوع به ویژه هنگامی که زبان آموز مشغول پاسخگویی به مطالب درسی است و یا تکالیف کلاسی را ارائه می دهد بسیار ارزشمند است.

۳٫ بیان مدرس: اگر از وسیله دیجیتالی مناسب استفاده شود، حساسیت میکروفون بالا بوده و چنانچه مدرس با صدای عادی صحبت نماید برای زبان آموزان قابل درک است. لذا بالا بردن غیر معمول صدا که بعضاً شبیه فریاد کشیدن می شود نه تنها ضرورتی ندارد بلکه منجر به افزایش تنش و ایجاد اضطراب در زبان آموزان می شود. بنابراین کافی است مدرس با تن صدای معمول خود که در کلاسهای فیزیکی از آن بهره می گیرد در کلاس آنلاین صحبت نماید.      

 ۴٫ صبر و حوصله: کلاسهای آنلاین در کشور ما شیوه ای نوین تلقی می شود که در بستر آموزش همگانی سابقه ای ندارد. لذا مدرسین محترم باید در برگزاری کلاسها و در ایجاد ارتباط با زبان آموزان خود شکیبا تر باشند و اگر در طول ساعت برگزاری کلاس مشکلی برای زبان آموز پدید آید، با بردباری در پاسخگوئی به ایشان بکوشند. گاهی اوقات شاید لازم باشد مطلب درسی را چندین بار برای زبان آموز یا زبان آموزان تکرار کنیم، که البته لازم به انجام است.

امید است با پشتکار و شکیبایی و آشنا سازی خود با تکنولوژی دیجیتالی بتوانیم خیلی زود به کاروان جهانی آموزش های مدرن و نوین ملحق شویم و به فرزندانمان کمک کنیم که در آینده با این نوع از آموزش مانوس شده و آموزشهای عالی آکادمیک خود را دنبال نمایند. دنیای آینده از آن کسانی است که خود را با تغییرات سازگار نمایند که عصر ما عصر تغییرات شگفت و آنی است.