گردشگری

۶۱۱۲۲۳۴۶۵۴۳۷۴۵۷۷۰۲_۹۵۸

ضرورت یادگیری زبان های خارجی برای راهنمایان تور

 

 

راهنمای تور یکی از مهمترین شغلهای امروز دنیا محسوب می شود. به ویژه امروزه که بسیاری از کشورهای دنیا سهم بسزایی از درآمد خود را از طریق گردشگری و شغلهایی که به واسطه آن ایجاد می شود حاصل می کنند. از اینرو اگر راهنمایان تور به یکی از زبان های مهم دنیا مسلط باشند، می توانند به این صنعت در حال رشد در کشور ما کمک شایانی نمایند. 

در بسیاری از موارد، راهنمای تور اولین کسی است که بر گردشگر خارجی تاثیر می گذارد که اگر این تاثیر گزاری عمیق باشد، قطعا به تمایل گردشگران به بازگشت به کشور و تشویق سایر گردشگران کمک می نماید. از سوی دیگر، راهنمایان تور مسلط به یکی از زبان های خارجی نقش بسزایی در آموزش فرهنگ و آداب و رسوم کشور به گردشگران خارجی ایفا می نماید. نباید این نکته مهم را از نظر دور داشت که در شرایط امروز، بخش قابل ملاحظه ای از توریست های خارجی که به کشور ما می آیند دلیلی جز بازدید از نقاط تاریخی و فرهنگی ندارند. بنابراین، مسئولیت آموزش مبانی فرهنگی، تاریخی و هنری غنی کشور را کسی جز راهنمای تور نمی تواند و نباید به عهده بگیرد، که متاسفانه تعداد راهنمایانی که به زبانی جز زبان مادریشان تسلط داشته باشند در کشور و به ویژه در استان مازندران جوابگوی این نیاز خطیر گردشگری نبوده است. بنا بر مطالعه میدانی که موسسه کیش ایر انجام داده است، یکی از دلایل ناموفق بودن جذب گردشگر خارجی در استان مازندران همین امر است.

راهنمای تور اولین و تنها کسی است که می تواند تجربه سفر گردشگر خارجی را خاطره انگیز نموده، و موقعیت شغلی خود را نیز تضمین نموده و شغل خود را به یک سبک زندگی لذت بخش تبدیل نماید.   

دوره های آموزشی گردشگری موسسه 

منابع آموزش زبان تخصصی گردشگری به زبان خارجی عموماً از سطح متوسطه زبان آغاز می شود. به این معنی که متقاضیان شرکت در این دوره ها باید حد اقل سطح مقدماتی زبان عمومی را گذرانده باشند. 

از اینرو، اگر زبان آموزان این رشته از سطح مورد نظر برخوردار باشند، می توانند در اولین سطح از زبان تخصصی گردشگری شرکت نمایند که تا رسیدن به سطح پیشرفته، باید ۶ ترم سه ماهه را بگذرانند.

اما اگر متقاضیان این رشته از سطح پیش نیاز این دوره ها برخوردار نباشند بایست در کلاسهای زبان عمومی شرکت کرده و پس از طی این مرحله به دوره های تخصصی راه خواهند یافت.  

در حال حاضر، موسسه کیش ایر دوره های تخصصی آموزش گردشگری خود را برای چهار زبان پر مخاطب دنیا از جمله انگلیسی، ترکی استانبولی، فرانسوی و روسی ارائه می دهد و سر فصل های آموزشی خود را همگام با اداره کل گردشگری استان مازندران و در همکاری با موسسه گردشگری سپنتا روژان مامطیر تنظیم کرده است.